család3.jpg

Milyen családi légkörre van szüksége gyermekünknek?

Természetesen kiegyensúlyozott, biztonságos, nyugodt családi légkörre, ahol a szülők figyelnek a gyermekre és egymásra is, ahol egységes, következetes a nevelési stílus.

A gyerekkel való foglalkozás nem csak a testi szükségletek kielégítését jelenti, hanem a jó érzelmi kapcsolat kialakítását is.

Nagyon fontos a szeretet, a biztonság, a kiszámíthatóság és az idő.

„A szeretet a családban kezdődik“- mondja egy régi mondás is.

De nem mindegy, hogyan szeretjük gyermekeinket. Ugyanis a gyermek fejlődése, tanulása utánzással kezdődik. Amilyen a minta, olyan lesz a kialakuló tulajdonság.

Gyakran elhangzik: „Ugyan, kitől örökölhette?“

Helyesebb volna a kérdést így feltenni: „Vajon, ki mutathatott neki ilyen példát?“

Természetesen a szülők feladata, hogy ne hagyják, hogy gyermekük azt tegyen, amit akar, pontosan mondják el neki, mik az elvárások.

kibálós.jpg

 

Néhány szülői nevelési módszer negatív hatással lehet a gyerek személyiségének fejlődésére:

- A gyerekkel való túlzott törődés, elkényeztetés.

- A tiltó-korlátozó magatartás.

- Mikor a szülők különböző nevelési stílust képviselnek, akkor ellentmondó magatartásról beszélünk.

Egyes kutatási eredmények arra is utalnak, hogy bizonyos gyermeknevelési eljárások meghatározott énkép kialakulásával járnak együtt.

Mi is az énkép? Erről bővebben egy korábbi bejegyzésben írtam.

Az énkép tanulási folyamat eredményeként alakul ki, többféle hatás alakítja. Ezek közül döntő fontosságúnak tartom a családot, mert a legkorábbi életszakasztól kezdve hat.

Az énképben is azok a vonások lesznek kedvezőek, azokhoz nem társul szorongás, amelyeket korai gyermekkorban a szülők és a környezet fontos személyei értékeltek és jutalmaztak.

Míg azokkal a tulajdonságokkal kapcsolatban, amelyek miatt a szülők a gyereküket büntették, szorongás alakul ki.

A kutatók az énkép és az iskolai teljesítmény között is sokféle összefüggést találtak. Brookover arra a tényre figyelt fel, hogy a hasonló értelmi képességű tanulók esetében a gyengébb teljesítmény a negatív énkép számlájára írható, míg a reális énképhez sikeres tanulás társul.

Egyes kutatási eredmények arra is utalnak, hogy bizonyos gyermeknevelési eljárások meghatározott énkép kialakulásával járnak együtt.

A jutalmazás és a büntetés helyes arányát megtalálni nem könnyű. Vigyázz a büntetéssel! Ha sokat alkalmazod, azt tanítod meg, hogy hogyan kerülheti el a számonkérést.  

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tanuljjol.blog.hu/api/trackback/id/tr316579727

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása